Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. února 2024 Liliana

Muž z oceli

24. 06. 2013 15:45:00
Předem bych ráda upozornila všechny, kteří se na tento film těší, kteří ho ještě neviděli, kteří jsou na něj zvědaví, kteří nemají rádi spoilery – nečtěte tento článek! Pokud si ho přečtete, případné reklamace na zkaženou představu neberu na zřetel.
Muž z oceli
Muž z oceliabicko.cz

Vždycky jsem byla člověk upínající se na to, že všechno jde vždy vyřešit po dobrém, žádná hádka není nezbytná, nikdo nikomu nemusí ubližovat a tak dále. Skoro bych se opravdu dala nazvat zarytým pacifistou (nejen v tom globálním válečném hledisku). Nedávno jsem nad touhle svou stránkou přemýšlela a došla jsem k závěru, že jsem si téměř naprosto jistá, že velký podíl na tom, proč jsem k tomuto povahovému rysu dospěla, má Superman. Dá se říct, že byl má první platonická láska. Ve třech letech jsem seděla přikovaná u televize kdykoliv běžel v televizi, s bradou u podlahy a nikdo mě od obrazovky nedokázal odtrhnout. Mezi první obrázky, které jsem kdy namalovala, byl právě letící Superman. A kdykoliv se toto slovo řeklo – Superman – vybavil se mi před očima nenápadný a nešikovný novinář, který se tajně na záchodech převléká za statečného superhrdinu a zachraňuje svět, jednotlivce, zvířata, prostě všechno. Vždy se mi vybaví někdo, kdo by radši dokázal vrátit čas a vše vyřešit beze ztrát, než aby přihlížel smrti mnoha lidí. Obzvláště, byl-li by příčinou jejich utrpení.

Celkově jsem fanynkou komiksových hrdinů už od malička a musím říct, že nová filmová provedení mě prostě baví. Ať už společní Avengers nebo jednotlivé příběhy jednotlivých hrdinů, prostě mě to baví a je mi jedno, zda jde o Marvel nebo o DC Comics. U mnohých těchto filmů jsem sem tam našla nějakou výtku, ve finále jsem byla ale téměř vždy spokojena a když ne přímo spokojena, nějak mi to nikdy, jak se říká, žíly netrhalo. A tak jsem byla opravdu nadšená, když jsem zjistila, že se chystá Muž z oceli. Nové provedení Supermana. Páni. Zasnívala jsem se co chvíli a představovala jsem si všechny ty hrdinské činy Clarka Kenta, obohacené o efekty moderní filmové technologie. Když jsem tedy šla do kina, byla jsem přesvědčena, že dříve nebo později mě film dožene k slzám, i kdyby to mělo být jen dojetím z toho, že se Superman objeví na plátně kina. Ani v nejmenším jsem ale netušila, že se pro mě film stane naprostým zklamáním.

Jistě. Dnes už je každý film přehnaný a já s tím většinou počítám už předem. Jenže to, co provedli s podstatou Supermana, to mě snad nikdy nepřestane udivovat. Doteď mám z filmu všelijaké pocity. Bylo v něm pár momentů, které byly naprosto skvělé, hodnotila bych je klidně i 120% a vůbec bych se za to hodnocení nestyděla. Smutné ale je, že z těchto momentů by se dalo vystříhat tak patnáct minut filmu. Dobře, abych nebyla krutá, možná i dvacet. Flashbacky do Clarkova dětství byly bezva, dokonce i celý příběh Kryptonu mě dost zaujal, ale... Zbytek? Pokud pominu těch pár naprosto skvělých scén, které filmu navyšují mé hodnocení na svých 120%, vše ostatní jej zase potápí nejméně o takových 140% dolů.

Kevin Costner má dost dobré boty s přísavkami, když zatímco tornádo kolem něj prohání auta, on u toho svého v klidu stojí, jen pár pramínků vlasů mu sem tam mávne a stihne ještě dojemně Clarkovi zakázat, aby ho zachraňoval. Lois se asi umí teleportovat, když na konci dorazí do muzea, kam viděla dopadnout Supermana a Zoda v záchvatu zuřivého boje (a nepadali zrovna kousíček od ní). Polovina USA (dobře, přinejmenším polovina New Yorku) je naprosto zničena a o co hůř, 90% z celého tohoto neštěstí má na svědomí přímo Superman, protože když se naštve, prostě do svého protivníka vletí, klidně spolu s ním proletí dvaceti domy, je mu úplně jedno, kolik je nebo není v okolí obyvatel, hlavně když se toho co nejvíce zničí. Míru demolice bych u tohoto filmu přirovnala k Avengers VYNÁSOBENO Kobrou 11 PLUS rychle a zběsile 6. Smysl mnoha věcí ve filmu mi dost uniká. Například Supermanovo vyklouzávání těm prapodivným chapadlům, která z něj chtějí vytáhnout genetický kód „kryptoňanů.“ Ani jsem nepostřehla, jak se z nich nakonec vlastně dostal, nebo proč ho přestaly napadat. Pravda. Možná jsem to prostě pouze přehlédla, protože se přiznám, že 99% akčních scén v celém filmu bylo tak nepřehledných, že jsem ani nestíhala vnímat, co se děje a jak se to vyvíjí.

Pokračovala bych dál. Téměř ke každým pěti minutám filmu bych mohla napsat nejméně tři odstavce něčeho, co mě naprosto zklamalo. Superman, ten, kterého mám od malička v podvědomí já, by udělal cokoliv, aby svého protivníka klidně za vlasy dotáhl na měsíc a porval se s ním až tam, než aby dopustil tolik zkázy, co se objevuje v novém filmu. A proto pro mě – rozhodně nešlo o Supermana. Jen jakýsi podobný příběh, který byl vytvořen na základě jeho motivů a mrzí mě, že se pod to DC Comics podepsali.

Jedno se tomu ale musí nechat. Těch posledních zhruba pět minut. Kdy se Clark konečně stane novinářem, kdy nasadí brýle a dorazí do Daily Planet... Ano, těch posledních pár minut jsem měla Supermanovské mrazení v zádech. Jen škoda, že tomu předcházel celý ten film.

Autor: Barbora Sedláčková | pondělí 24.6.2013 15:45 | karma článku: 11.29 | přečteno: 774x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Madame d’Ora, zapomenutá fotografka starého mocnářství

Období našeho císařství před Velkou válkou obvykle známe z kabinetních fotografií mužů. Kolem roku 1907 se objevuje ve Vídni ateliér, kde fotí žena. Jmenovala se Dora Philippine Kallmus, pseudonymem Madame d’Ora.

24.2.2024 v 22:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Daniel Trojan

Film Slepičí úlet: Zrození nuget: I v malém stvoření se může skrývat silný duch (75 %)

Odvážná slepice a její soukmenovci musí opustit svůj domov a vydat se na pomoc její dceři, které se na cestě do světa nevyhnuly potíže. Ovšem tato záchranná mise se nakonec vyvine ve snahu o vykoupení mnoha nebohých slepic.

23.2.2024 v 19:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Vladimír Špurek

Farbami ba mi

Janko Neri Farbami ba mi Janko Neri Farbami ba mi Janko Neri Farbami ba mi Janko Neri Farbami ba mi Janko Neri Farbami ba mi Janko Neri Farbami ba mi Janko Neri Farbami ba mi Janko Neri Farbami ba mi Janko Neri Farbami ba mi Janko

22.2.2024 v 15:03 | Karma článku: 3.83 | Přečteno: 144 | Diskuse

Dita Jarošová

Cucáci

Vždycky jsem si říkala, jak se může poznat, když někdo se nachází ve věkovém období zvaném cucák. Kolem Valentýna mne však potkala zajímavá situace, od letoška jsem o hodně chytřejší, co se týče tohoto pozoruhodného označení...

20.2.2024 v 22:04 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 370 | Diskuse

Kamila Steinová

Sekta: Mrazivá fikce, nebo krutá realita?

S tématem této knihy se v české literatuře příliš často nesetkáváme, a když už náhodou na toto téma v knize narazíme, autor ho zmíní pouze okrajově. Kniha „Sekta“ však boří mýty.

20.2.2024 v 16:39 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 245 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 707
Jsem obyčejná, ale přesto zajímavá, nejsem stará, ale zdá se, že už ani mladá. Jsem z venkova, ale patřím do velkoměsta. Pracuji v jedné internetové společnosti, vedu sdružení na podporu jihokorejské kultury, fušuju tak trochu do focení, do kreslení, psaní a vůbec všeho, co mě kdy začne bavit, ale v ničem nejsem nejlepší. Jak říkám. Obyčejná. Ale možná je o čem se občas zmínit.

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...