Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Muž z oceli

24. 06. 2013 15:45:00
Předem bych ráda upozornila všechny, kteří se na tento film těší, kteří ho ještě neviděli, kteří jsou na něj zvědaví, kteří nemají rádi spoilery – nečtěte tento článek! Pokud si ho přečtete, případné reklamace na zkaženou představu neberu na zřetel.
Muž z oceli
Muž z oceliabicko.cz

Vždycky jsem byla člověk upínající se na to, že všechno jde vždy vyřešit po dobrém, žádná hádka není nezbytná, nikdo nikomu nemusí ubližovat a tak dále. Skoro bych se opravdu dala nazvat zarytým pacifistou (nejen v tom globálním válečném hledisku). Nedávno jsem nad touhle svou stránkou přemýšlela a došla jsem k závěru, že jsem si téměř naprosto jistá, že velký podíl na tom, proč jsem k tomuto povahovému rysu dospěla, má Superman. Dá se říct, že byl má první platonická láska. Ve třech letech jsem seděla přikovaná u televize kdykoliv běžel v televizi, s bradou u podlahy a nikdo mě od obrazovky nedokázal odtrhnout. Mezi první obrázky, které jsem kdy namalovala, byl právě letící Superman. A kdykoliv se toto slovo řeklo – Superman – vybavil se mi před očima nenápadný a nešikovný novinář, který se tajně na záchodech převléká za statečného superhrdinu a zachraňuje svět, jednotlivce, zvířata, prostě všechno. Vždy se mi vybaví někdo, kdo by radši dokázal vrátit čas a vše vyřešit beze ztrát, než aby přihlížel smrti mnoha lidí. Obzvláště, byl-li by příčinou jejich utrpení.

Celkově jsem fanynkou komiksových hrdinů už od malička a musím říct, že nová filmová provedení mě prostě baví. Ať už společní Avengers nebo jednotlivé příběhy jednotlivých hrdinů, prostě mě to baví a je mi jedno, zda jde o Marvel nebo o DC Comics. U mnohých těchto filmů jsem sem tam našla nějakou výtku, ve finále jsem byla ale téměř vždy spokojena a když ne přímo spokojena, nějak mi to nikdy, jak se říká, žíly netrhalo. A tak jsem byla opravdu nadšená, když jsem zjistila, že se chystá Muž z oceli. Nové provedení Supermana. Páni. Zasnívala jsem se co chvíli a představovala jsem si všechny ty hrdinské činy Clarka Kenta, obohacené o efekty moderní filmové technologie. Když jsem tedy šla do kina, byla jsem přesvědčena, že dříve nebo později mě film dožene k slzám, i kdyby to mělo být jen dojetím z toho, že se Superman objeví na plátně kina. Ani v nejmenším jsem ale netušila, že se pro mě film stane naprostým zklamáním.

Jistě. Dnes už je každý film přehnaný a já s tím většinou počítám už předem. Jenže to, co provedli s podstatou Supermana, to mě snad nikdy nepřestane udivovat. Doteď mám z filmu všelijaké pocity. Bylo v něm pár momentů, které byly naprosto skvělé, hodnotila bych je klidně i 120% a vůbec bych se za to hodnocení nestyděla. Smutné ale je, že z těchto momentů by se dalo vystříhat tak patnáct minut filmu. Dobře, abych nebyla krutá, možná i dvacet. Flashbacky do Clarkova dětství byly bezva, dokonce i celý příběh Kryptonu mě dost zaujal, ale... Zbytek? Pokud pominu těch pár naprosto skvělých scén, které filmu navyšují mé hodnocení na svých 120%, vše ostatní jej zase potápí nejméně o takových 140% dolů.

Kevin Costner má dost dobré boty s přísavkami, když zatímco tornádo kolem něj prohání auta, on u toho svého v klidu stojí, jen pár pramínků vlasů mu sem tam mávne a stihne ještě dojemně Clarkovi zakázat, aby ho zachraňoval. Lois se asi umí teleportovat, když na konci dorazí do muzea, kam viděla dopadnout Supermana a Zoda v záchvatu zuřivého boje (a nepadali zrovna kousíček od ní). Polovina USA (dobře, přinejmenším polovina New Yorku) je naprosto zničena a o co hůř, 90% z celého tohoto neštěstí má na svědomí přímo Superman, protože když se naštve, prostě do svého protivníka vletí, klidně spolu s ním proletí dvaceti domy, je mu úplně jedno, kolik je nebo není v okolí obyvatel, hlavně když se toho co nejvíce zničí. Míru demolice bych u tohoto filmu přirovnala k Avengers VYNÁSOBENO Kobrou 11 PLUS rychle a zběsile 6. Smysl mnoha věcí ve filmu mi dost uniká. Například Supermanovo vyklouzávání těm prapodivným chapadlům, která z něj chtějí vytáhnout genetický kód „kryptoňanů.“ Ani jsem nepostřehla, jak se z nich nakonec vlastně dostal, nebo proč ho přestaly napadat. Pravda. Možná jsem to prostě pouze přehlédla, protože se přiznám, že 99% akčních scén v celém filmu bylo tak nepřehledných, že jsem ani nestíhala vnímat, co se děje a jak se to vyvíjí.

Pokračovala bych dál. Téměř ke každým pěti minutám filmu bych mohla napsat nejméně tři odstavce něčeho, co mě naprosto zklamalo. Superman, ten, kterého mám od malička v podvědomí já, by udělal cokoliv, aby svého protivníka klidně za vlasy dotáhl na měsíc a porval se s ním až tam, než aby dopustil tolik zkázy, co se objevuje v novém filmu. A proto pro mě – rozhodně nešlo o Supermana. Jen jakýsi podobný příběh, který byl vytvořen na základě jeho motivů a mrzí mě, že se pod to DC Comics podepsali.

Jedno se tomu ale musí nechat. Těch posledních zhruba pět minut. Kdy se Clark konečně stane novinářem, kdy nasadí brýle a dorazí do Daily Planet... Ano, těch posledních pár minut jsem měla Supermanovské mrazení v zádech. Jen škoda, že tomu předcházel celý ten film.

Autor: Barbora Sedláčková | pondělí 24.6.2013 15:45 | karma článku: 10.97 | přečteno: 774x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Potencionální atentáty na sportoviště?

Pokud bychom se měli bát rusských jader, myslím, že by útok soustředili na sportovní utkání, z nichž jsou jejich krajané v rámci sankcí vyloučeni a kde se vyskytuje mnoho VIP lidí. Když jsou zvyklí nehrát fair play, tak lze čekat

5.10.2022 v 21:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Viliam Kusi

Příběhy, písně, video 2

Rio de la Plata, Láhev vodky, Navěky, Máma říká pravdu, Miluji Vás, Tvá láska. Mám před očima takový milý obrázek. Moje máma v kuchyni dělá nudle (z mouky a vajec) a poslouchá při tom v rádiu pořad Hrajeme jubilantům.

4.10.2022 v 19:19 | Karma článku: 3.49 | Přečteno: 110 | Diskuse

Eva Šamánková

Pozůstalí

Žila ve spokojeném manželství. Když se její život zhroutil následkem sebevraždy manžela, ztratila veškeré jistoty. Teď je potřeba znovu se postavit na vlastní nohy. Podaří se jí to? Najde k tomu sílu navzdory bezbřehé samotě?

4.10.2022 v 12:01 | Karma článku: 5.90 | Přečteno: 204 | Diskuse

Josef Prouza

Takový videoklip jste určitě v životě neviděli

Vznikl z nadšení a za pár tisícovek (což se vám po shlédnutí bude zdát nemožné). Je důkazem, že i v dnešní lehce ponuré době a finanční nouzi mohou vzniknout umělecká dílka pro čirou radost z tvorby. Vstupte, nebudete litovat!

3.10.2022 v 9:14 | Karma článku: 30.98 | Přečteno: 4481 | Diskuse

Eva Šamánková

Pokrevní pouta

Svérázná inspektorka na stopě záhadného vraha žen, který po sobě nezanechává žádné stopy. Alespoň prozatím... Přízrak z nedávné minulosti, který se znovu hlásí o slovo se svou ďábelskou hrou. Vyvázne policistka se zdravou kůží?

2.10.2022 v 15:17 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 105 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 707
Jsem obyčejná, ale přesto zajímavá, nejsem stará, ale zdá se, že už ani mladá. Jsem z venkova, ale patřím do velkoměsta. Pracuji v jedné internetové společnosti, vedu sdružení na podporu jihokorejské kultury, fušuju tak trochu do focení, do kreslení, psaní a vůbec všeho, co mě kdy začne bavit, ale v ničem nejsem nejlepší. Jak říkám. Obyčejná. Ale možná je o čem se občas zmínit.

Najdete na iDNES.cz